.

 

Leszek Solarski

bas

 

studiował śpiew w Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale Wokalno-Aktorskim, w klasie śpiewu dra Jacka Ozimkowskiego, a także w HfMDK Frankfurt (nad Menem), w klasie śpiewu prof. Bertholda Possemeyera. Jego debiutem solowym (na II roku studiów) była partia basowa w „Siedmiu Bramach Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego, który zarejestrowała i wy-dała wytwórnia płytowa Dux. Brał udział w licznych festiwalach, warsztatach i konkursach m.in. Junge Künstler Festival w Bayreuth, Oper Oder Spree we Frankfurcie, jest finalistą Konkursu Muzyki Słowiańskiej 2008 w Katowicach, a na konkursie Złote Głosy 2015 otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie pieśni współczesnej.

Jest mocno zaangażowany na polu muzyki współczesnej, co pozwoliło mu wziąć udział w spektaklu „Angels in America” Petera Eötvösa (2010) i tym samym debiutować na scenie opery we Frankfurcie nad Menem. Współtworzył prapremierowe wykonanie opery „Eine Kapitulation” P. Schäffera na festiwalu w Bayreuth. W roku 2011 debiutował w Operze Narodowej w Warszawie partią Jezusa w operze W. Rihma „Jakob Lenz”.

W latach 2012 i 2013 występował na festiwalu operowym w Bad Hersfeld jako Leporello w operze „Don Giovanni” W. A. Mozarta i jako Zuniga w operze „Carmen” G. Bizeta. W 2014 roku znów wcielił się w rolę Leporella, na festiwalu operowym – Klasik Festival Schloss Kirchstetten (Austria).

W swoim repertuarze posiada m.in. partie Don Basilia w „Cyruliku Sewilskim” Rossiniego i Paissiellego, Bartola w „Weselu Figara” i Leporella w „Don Giovannim” Mozarta, Don Pasquala w „Don Pasquale” Donizettiego, Banca w „Makbecie” Verdiego.

Swoje umiejętności wokalne doskonali na licznych kursach mistrzowskich z takimi pedagogami jak: Helena Łazarska, Leopold Spitzer, Ryszard Karczykowski, Włodzimierz Zalewski, Marek Rzepka, Peter Tschaplik, Lothar Odinus, Jerzy Artysz, Arkadiusz Burski.

________________________________________