.
Tomasz Tracz
tenor
Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
W 2008/2009 był stypendystą Universität für Musik und darstellende Kunst w Graz. Doskonalił swoje umiejętności wokalne pod kierunkiem Romana Werlińskiego. Jest pod stała opieką Kazimierza Myrlaka.
W 2009 zadebiutował na deskach Opery Wrocławskiej w „Weselu Figara” W. A. Mozarta.
W latach 2010–2011 współpacował z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, gdzie występował w operetkach, musikalach oraz koncertach operetkowych.
Od 2012 do 2015 związany był z Operą i Filharmonią Podlaską – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku, gdzie m.in. kreował postać Prześladowcy w polskiej prapremierze musicalu „Korczak” (nagroda – Wydarzenie Historyczne Roku 2012).
W 2013 w ramach XX Bydgoskiego Festiwalu Operowego wziął udział w światowej prapremierze opery współczesnej „Poiesis” P. Zycha.
W tym samym roku wystąpił w polskiej prapremierze opery komicznej J. Offenbacha „Robinson Crusoe” organizowanej przez Operę na Zamku w Szczecinie, a także zadebiutował jako Alfred w koncertowej wersji „La Traviaty” podczas Leszczyńskiego Festiwalu Muzycznego.
W grudniu 2014 brał udział w superwidowisku „Zemsta nietoperza” R. Straussa organizowanym przez Filharmonie Wałbrzyską.
W 2015 wykonał Requiem Gabriela Fauré w kościele Św. Józefa na Kahienbergu w Wiedniu dla Polonii w Austrii. W tym samym sezonie występował w roli Ferranda w „Così fan tutte” m.in. w Wiedeńskim Theater Akzent, a także brał udział w Arezzo Summer Music Festival we Włoszech.
W październiku 2015 roku wziął udział w przedstawieniach „Strasznego Dworu” St. Moniuszki na deskach Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie.
W grudniu 2015 na zaproszenie Accademia Musicale Europea wystąpił w ramach festiwalu „Tra cielo e terra” w Rzymie, a także w superwidowisku „Baron cygański” R. Straussa wystawionym w wałbrzyskim Aqua Parku oraz Hali Stulecia we Wrocławiu.
W 2016 brał udział w „Carmen” podczas I Festiwalu Operowego w Polsce oraz na zaproszenie Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie kreował partię Dzidziego w „Hrabinie” St. Moniuszki.
Uczestnik wielu festiwali takich jak: XIV i XV Wielki Turniej Tenorów w Szczecinie, Turniej Tenorów w Szczawnie-Zdroju, XII i XIII Festiwal „Ave Maria” w Czeladzi, XIII i XV Leszczyński Festiwal Muzyczny, 46 i 49 Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju oraz XVI, XVII i XX Bydgoski Festiwal Operowy, Arezzo Summer Music Festival, I i II Festiwal Operowy. Współpracował z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, Operą na Zamku w Szczecinie, Operą Śląską w Bytomiu, Operą Novą w Bydgoszczy, Teatrem Muzycznym w Poznaniu i Gliwicach oraz z agencjami muzycznymi w kraju i zagranicą.